Vremenska napovedTrenutne razmerePadavine in opozorilaVodne razmereVreme SlovenijaHribi in smučiščaPrometne informacijePotresi

Novice/Okolje

Meritev kakovosti zunanjega zraka v Hrastniku nekaj časa ne bo

1.10.2019|Okolje

V Hrastniku poteka prenova merilnega mesta za kakovost zunanjega zraka. Odstranili smo stari zabojnik, zato do namestitve sodobnejše mini postaje podatki meritev kakovosti zraka ne bodo na voljo. Meritve so na cesti Novi Log ob Osnovni šoli narodnega heroja Rajka Hrastnika potekale dobrih 20 let in tako bo tudi naprej. Na novi merilni postaji bomo po prenovi izvajali meritve meteoroloških parametrov in avtomatske meritve delcev PMx, ki se bodo urno objavljale na spletni strani. Na ARSO …

Europe's circular economy still in its infancy

1.10.2019|Okolje

Circular material use can minimise waste and resource extraction, improve resource efficiency, reduce greenhouse gas emissions, and contribute to conserving biodiversity. However, according to a European Environment Agency (EEA) report, published today, circular economy initiatives in Europe are still at an early stage and would benefit from more investments in upscaling promising innovations and in monitoring progress towards circularity.

Protecting Europe's land and soil resources is fundamental for a sustainable future

30.9.2019|Okolje

Land and soil underpin life on our planet. The way we currently use these vital and finite resources in Europe is not sustainable. Human activities — growing cities and infrastructure networks, intensive agriculture, pollutants and greenhouse gases released to the environment — transform Europe’s landscapes and exert increasing pressure on land and soil. The European Environment Agency’s (EEA) Signals 2019, published today, looks at a series of issues linked to land and soil, including links to climate change, agriculture, soil biodiversity, contamination and governance, and stresses why we need to manage them sustainably.

Kako zmanjšati tveganje za sušo v Podonavju

26.9.2019|Okolje

Zaključek mednarodnega projekta DriDanube Na Agenciji Republike Slovenije (ARSO) za okolje smo pred več kot tremi leti zasnovali projekt DriDanube na osnovi dejstva, da je v zadnjih desetletjih v Sloveniji ter v JV in V Evropi opazen trend povečevanja pogostosti in moči suš, tudi do razsežnosti naravnih nesreč. Poleg pogostejših pojavov močnih suše so bila projektna izhodišča vezana tudi na problematiko njenega pomanjkljivega upravljanja. Upravljanje suše v državah regije Podonavja je namreč nezadostno, brez poenotenih in …

Čiščenje vrtin na kraju nesreče v Dolu pri Hrastovljah

26.9.2019|Okolje

V tem tednu na območju Dola pri Hrastovljah izvajamo hidrogeološke raziskave. V ponedeljek 23. 9., je potekalo čiščenje in delna aktivacija vrtine V-3. V sredo, 25. 9., so izvajalci v vrtini R-14 prebili čep in jo z zrakom očistili. V četrtek 26. 9. sta bili v vrtini R-14 in R-11 vgrajeni črpalki za črpanje vode. V prihodnjih dneh bomo izvedli drugo fazo čiščenja in aktivacije vrtine P-19. Očiščene bodo stene objekta in odstranjen sediment. V tej vrtini so bila najdena mineralna olja, ki …

Obisk hrvaških seizmologov

20.9.2019|Okolje

Agencijo Republike Slovenije za okolje so obiskali hrvaški seizmologi in geologi. Prišli so iz treh institucij: Fakultete za naravoslovje in matematiko, Fakultete za rudarstvo, geologijo in nafto in Hrvaške seizmološke službe. Slovenskim kolegom so predstavili povzetek izsledkov nedavno končanega velikega projekta Velebit, in nove raziskave litosferskih struktur v Dinaridih in seizmotektonike Velebita. Slovenski prispevek na srečanju pa je bila predstavitev izdelave hitrostnega modela SZ …

Collecting litter and data to combat plastic pollution

17.9.2019|Okolje

More and more communities around the world are working against marine litter and plastic pollution. A Danish initiative mobilises schoolchildren to collect plastic waste and research data that will become part of the European Environment Agency’s (EEA) database on marine litter. Better data on plastic pollution helps inform policies and tackle the problem.

EU on track to end use of chemicals harming the ozone layer

16.9.2019|Okolje

The European Union (EU) has achieved its goals to phase out ozone-depleting substances under the Montreal Protocol. A new European Environment Agency (EEA) report shows that in 2018 the EU again destroyed or exported more ozone-depleting substances than it produced or imported.

Začasna uvedba dodatnih meritev aromatskih spojin v vodnem zajetju Rižanskega vodovoda

13.9.2019|Okolje

Zaradi tehničnih težav z dobavo dovolj kakovostnega topila začasno ni možno določevanje mineralnih olj v tako nizkih koncentracijah kot doslej. Topila, ki je omogočalo meje določitve 0,005 mg/l, trenutno ni možno dobiti na Evropskih trgih, zato bomo začasno prisiljeni uporabljati topilo, ki omogoča mejo določitve 0,020 mg/l. Kot dodaten previdnosti ukrep bomo v tem obdobju v vzorcih iz vodnega zajetja Rižanskega vodovoda preverjali tudi možnost prisotnosti aromatskih spojin.

16. september - mednarodni dan zaščite ozonske plasti

13.9.2019|Okolje

Letošnji mednarodne dan zaščite ozonske plasti izpostavlja uspešno zgodbo mednarodnih ukrepov za zaščito ozonske plasti. Mednarodna skupnost je prisluhnila opozorilom znanstvenikov. Montrealski protokol pa je dokaz, da mednarodna skupnost lahko učinkovito ukrepa, če ima tehnološke možnosti za zamenjavo okolju škodljivih snovi in so ukrepi v splošno korist.

How to accelerate change towards sustainability?

10.9.2019|Okolje

There is growing recognition that achieving prosperity within environmental limits requires fundamental changes in core systems of production and consumption. A new European Environment Agency (EEA) report, published today, identifies ten focus areas for enabling sustainability transitions.

Prva faza čiščenja vrtnine P19 in nadaljevanje spremljanja stanja voda po nesreči v Dolu pri Hrastovljah

6.9.2019|Okolje

Dne 22. 8. 2019 smo izvedli prvo fazo čiščenja vrtine P19. Izčrpana in odstranjena je bila vsa voda, ki se je tega dne nahajala v vrtini. Ko bo naraven dotok vode večji in gladine podzemne vode višje, bomo očistilo tudi stene in odstranili sediment na dnu vrtine. Gre za vrtino, v kateri so bila najdena mineralna olja, ki ne izvirajo iz okoljske nesreče. ARSO je odstranil onesnaženje in vzpostavil okolje za monitoring, katerega rezultati bodo lahko podlaga za ustrezne odločitve. V tej …

Climate change threatens future of farming in Europe

4.9.2019|Okolje

Crop and livestock production is projected to decrease and may even have to be abandoned in parts of Europe’s southern and Mediterranean regions due to the increased negative impacts of climate change, according to a European Environment Agency (EEA) report published today. The study says that adapting to climate change must be made a top priority for the European Union’s agriculture sector if it is to improve resilience to extreme events like droughts, heatwaves and floods.

Vabljeni, da izpolnite anketo o zadovoljstvu z delovanjem ARSO

30.8.2019|Okolje

Spoštovani, prosimo vas, da nam s pomočjo ankete sporočite, kako doživljate delovanje Agencije Republike Slovenije za okolje. Povratne informacije nam bodo pomagale pri oceni našega dela in pri prizadevanju za večje zadovoljstvo naših strank. V anketi zbiramo samo odgovore in nobenih drugih podatkov. Hvala za sodelovanje.

Preklic odsvetovanja kopanja v otroškem bazenu kopališča Žusterna

19.8.2019|Okolje

Na kopališču Žusterna je tudi v otroškem bazenu preklicano odsvetovanje kopanja.

ARSO zavrgel vlogo DARS za okoljevarstveno soglasje

19.8.2019|Okolje

Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) je prejela vlogo Direkcije za avtoceste Republike Slovenije d. d. (DARS) za podaljšanje veljavnosti okoljevarstvenega soglasja za gradnjo novega izven nivojskega priključka Dragomer na avtocestnem odseku Ljubljana – Vrhnika in zahodne obvoznice Brezovica. Med postopkom je DARS zaradi spremembe posega spremenil tudi vlogo, in sicer v vlogo za izdajo novega okoljevarstvenega soglasja. Ker je bila vloga za izdajo okoljevarstvenega soglasja …

Pojav prekomernega cvetenja zlato rjave alge na Blejskem jezeru

14.8.2019|Okolje

Ob vzorčenju Blejskega jezera so biologi opazili "cvetenje" zlato rjave planktonske alge Dinobryon sertularia, ki se je prekomerno razmnožila zaradi zanjo ugodnih vremenski pogojev in optimalnih fizikalno kemijskih razmer v vodi. Cvetenje alge se opazi kot rjavo obarvana področja na mestih, kjer voda miruje. Nacionalni inštitut za javno zdravje priporoča, da se ljudje pri vodnih aktivnostih na jezeru izogibajo področjem z vidno prisotnostjo alg. Po kopanju se priporoča tuširanje. V primeru …

Delni preklic odsvetovanja kopanja na kopališču Žusterna

13.8.2019|Okolje

Kakovost kopalnih voda v Žusterni je zaradi izvedenih ukrepov Komunale Marjetica izboljšana, zato na označenem delu kopališča odsvetovanje kopanja več ne velja. Na delu kopališča, ki vključuje otroški bazen, pa iz previdnosti odsvetovanje kopanja do nadaljnjega še velja zaradi neposredne bližine meteornega iztoka.

ARSO zavrnil vlogo podjetja Krasoprema d. o. o.

12.8.2019|Okolje

ARSO je po pregledu vloge podjetja Krasoprema d. o. o. v likvidaciji za sanacijo in zasip kraške vrtače ter ureditev igrišč za odbojko in košarko ob proizvodni hali Krasoprema d. o. o. v Dutovljah ugotovil, da nameravani poseg ni sprejemljiv za okolje in da okoljevarstvenega soglasja ne more izdati, ker so tla kraške vrtače, ki je predvidena za zasutje, že sedaj prekomerno onesnažena. Investitor ni izkazal, da zaradi nameravanega posega ne bo dodatnega poslabšanja stanja tal in onesnaževanja …

Ponovno odsvetovanje kopanja v kopališču Žusterna

8.8.2019|Okolje

Glede na zadnje rezultate vzorčenja z dne 7.8.2019 je po mnenju NIJZ kopanje v kopališču Žusterna ponovno odsvetovano.

9

Napoved vremena O teh straneh Zasebnost in piškotki Povezave Na vrh strani