Vremenska napovedTrenutne razmerePadavine in opozorilaVodne razmereVreme SlovenijaHribi in smučiščaPrometne informacijePotresi

Novice/Potresi

20 let po potresu v Zgornjem Posočju

12.4.2018|Potresi

Na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, je ob 12. uri in 55 minut v Zgornjem Posočju nastal najmočnejši potres v zadnjih sto letih z žariščem na slovenskih tleh. Imel je magnitudo 5,6. Žarišče je nastalo v Krnskem pogorju, v globini 8 km. Potres ni zahteval smrtnih žrtev. Spodbudil pa je hitro postavitev 26 potresnih opazovalnic v Sloveniji in izmenjavo podatkov o potresih v realnem času – gre za prvo tovrstno sodelovanje v Evropi – z avstrijskimi in italijanskimi seizmologi. Zaradi nove …

Posočje je stresel zmeren potresni sunek

17.1.2018|Potresi

Seizmografi so danes ob 11. 22 zaznali zmeren potresni sunek. Po prvih podatkih je bilo žarišče v bližini Kobarida.

Potres v Peruju terjal dve smrtni žrtvi, ranjenih je več kot 60

14.1.2018|Potresi

Regijo Arequipa južno od perujske prestolnice Lima je stresel močen potres z magnitudo 7,3, v katerem sta po zadnjih podatkih umrla dva človeka, 65 je ranjenih.

Vreme, vode in potresi v Sloveniji v letu 2017

8.1.2018|Potresi

Pripravili smo povzetek izrazitejših dogodkov na področju vremena, voda in potresov v Sloveniji v letu 2017.

Ali bo leto 2018 potresno leto?

19.11.2017|Potresi

Število močnih potresov se bo prihodnje leto verjetno močno povečalo, opozarjajo geologi. Vzrok naj bi bila upočasnitev zemeljske rotacije.

Poenotenje makroseizmoloških podatkov

14.11.2017|Potresi

Mednarodna delavnica za razvoj spletne makroseizmologije Agencija RS za okolje v Ljubljani je 14. in 15. novembra 2017 gostila seizmologe iz Evrope in Sredozemlja, ki se ukvarjajo s spletno makroseizmologijo, to je z zbiranjem in obdelavo podatkov o učinkih potresov na ljudi, predmete, zgradbe in naravo. Tehnične delavnice so se udeležili vodilni strokovnjaki 19 seizmoloških organizacij iz Alžirije, Avstrije, Belgije, Francije, Hrvaške, Italije, Jemna, Nemčije, Norveške, Portugalske, Romunije, Slovaške, Slovenije in Španije. Na delavnici so …

Poznaš tveganja na kopnem in v morju?

17.10.2017|Potresi

Predavanja za mlade o naravnih nesrečah Po lanskih katastrofalnih potresih v Italiji so italijanski seizmologi pripravili projekt TemaRisk FVG v regiji Furlanija – Julijska krajina, v katerem aktivno sodeluje tudi Agencija RS za okolje (ARSO). Cilj projekta je povečanje zavedanja o nevarnosti naravnih nesreč v okolju. O tem želijo seizmologi poučiti mlade, da bodo novo znanje prenesli na svoje družine. Želijo izboljšati aktiven pristop k obvladovanju tveganj v skupnostih, seznaniti javnost z najnovejšimi spoznanji na področju …

120 let seizmologije na Slovenskem

15.9.2017|Potresi

Prva potresna opazovalnica na današnjem ozemlju Slovenije je začela delovati 18. septembra 1897 - dobri dve leti po močnem potresu, ki je povzročil velike poškodbe v Ljubljani - v stavbi takratne realne gimnazije, na današnji Vegovi ulici. Organiziral in vodil jo je Albin Belar, profesor kemije in naravoslovnih znanosti. Čeprav je že pred tem časom v različnih avstro-ogrskih krajih že občasno deloval kak instrument, namenjen zapisovanju potresov, gre v Ljubljani za prvi primer …

Ischia: Po potresu rešili vse pogrešane; dve smrtni žrtvi

22.8.2017|Potresi

Priljubljeni turistični otok Ischia blizu Neaplja je v ponedeljek zvečer stresel potres z magnitudo 4,0. Umrla sta dva človeka, več deset je poškodovanih, reševalci pa so rešili vse pogrešane.

Nov niz potresov na območju Kvarnerja

9.8.2017|Potresi

Tla v Kvarnerju na Hrvaškem se še vedno niso umirila. V torek ob 22. 42 so potres z magnitudo 3,7 izmerili med otokom Krkom in mestom Jadranovo.

Obletnici močnih potresov: posoškega in ljubljanskega

11.4.2017|Potresi

Ta teden obeležujemo dve obletnici močnih potresov: 12. aprila 1998 so se zatresla tla v Zgornjem Posočju, 14. aprila 1895 pa je bila zaradi potresa zelo poškodovana Ljubljana. Gre za dva izmed najmočnejših potresov na slovenskih tleh. Oba sta povzročila veliko škodo, v obeh primerih je obnova trajala več kot desetletje. K sreči v Posočju ni bilo človeških žrtev, pri ljubljanskem je pa umrlo 21 ljudi. Ta dogodka nas spominjata, da živimo na potresnem območju, kjer se lahko kadarkoli ponovi …

100. obletnica brežiškega potresa

29.1.2017|Potresi

»Naj se v teh pokrajinah le proti potresu varne hiše gradi.« August Faleschini, časopis Grazer Tagblatt, 1917 29. januarja je v Posavskem muzeju Brežice potekal posvet ob 100. obletnici brežiškega potresa. Posvet je odprl dr. Andrej Gosar, direktor Urada za seizmologijo in geologijo na Agenciji RS za okolje (Agencija), sodelovali pa so geolog dr. Miloš Bavec, zaslužni profesor dr. Dušan Nečak in seizmologinja Agencije Ina Cecić. Predstavili so geološki razvoj območja. Prvi geološki zaznamki na tem območju so izpred 270 milijonov let, tu sta gostovala ocean Tetida in Panonsko morje, ki se je iz teh …

Obeležitev 100. obletnice brežiškega potresa

25.1.2017|Potresi

Posavski muzej Brežice, 29. 1. 2017, ob 17.00 Najbolj poškodovani kraji v potresu so bili Brežice, Šentlenart in Zakot. Številne hiše so imele večje poškodbe konstrukcijskih delov, prišlo je do delnih in v redkih primerih popolnih porušitev objektov. Hiše so bile dokaj stare in večinoma slabo vzdrževane. Grajene so bile iz opeke ali kamna, ponekod tudi lesene. Strehe so bile opečnate ali slamnate, v mnogih hišah so bila tla naravna, brez tlaka ali talnih oblog. Gradbeniki, ki so ocenjevali poškodbe, so opozarjali, da je razlog …

V letu 2017 pogumno in ustvarjalno v vsakem okolju

23.12.2016|Potresi

Zaposleni na Agencij RS za okolje vam v letu 2017 želimo veliko ustvarjalnosti in poguma v vsakem okolju. Za vas smo zbrali in opisali bolj izrazite dogodke na področju vremena, voda in potresov v Sloveniji, ki so se nam zgodili v letu 2016.

Infografika: Desetletje in pol rušilnih potresov

11.12.2016|Potresi

Na leto se v povprečju zabeleži pol milijona potresov, a le sto tisoč jih lahko čutimo, medtem ko jih samo okoli sto povzroči žrtve in škodo.

Sreča v nesreči za tri goveda: preživela potres, a obtičala

16.11.2016|Potresi

Po nedeljskem potresu na Novi Zelandiji je svet obkrožil (tudi) posnetek dveh krav in teleta, ki so obtičale na majhni zaplati trave. Zdaj pa z otočja sporočajo, da so vse tri krave rešili.

Foto: Po silovitem potresu jug Nove Zelandije zadel še cunami, dva mrtva

13.11.2016|Potresi

Dve uri po tem, ko je Južni otok Nove Zelandije stresel izredno močan potres z magnitudo 7,8, je sledil še cunami. Oblasti se bojijo, da bo prvemu valu z morja sledil še večji, rušilnejši.

Potresi vedno pretresejo

24.10.2016|Potresi

Priprava na potres in pravilno obnašanje med potresom Zavarovalnica Triglav je na svojih spletnih straneh objavila raznoliko izobraževalno gradivo o potresih. Pri pripravi so sodelovali slovenski strokovnjaki za področje potresno odporne gradnje, civilne zaščite in seizmologije, slednji iz Urada za seizmologijo in geologijo na Agenciji RS za okolje. Potrese, ki se v Sloveniji dogajajo relativno pogosto, raziskujejo seizmologi; tako aktualne kot pretekle. Raziskave zgodovinskih potresov izvajajo v sodelovanj z zgodovinarji, arheologi in …

V Amatriceju rešili mačka Rocca izpod ruševin po 32 dneh

26.9.2016|Potresi

V italijanskem mestu Amatrice, ki ga je prizadel rušilni potres, so po 32 dneh, preživetih pod ruševinami, rešili mačka Rocca.

Dolenjsko stresel potres

26.9.2016|Potresi

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so v nedeljo ob 23. 14 zaznali močan potresni sunek v okolici Šentjerneja. Magnituda potresa je bila 2,4.

2

Napoved vremena O teh straneh Zasebnost in piškotki Povezave Na vrh strani