Novice/Okolje
Air pollution still too high across Europe
29.10.2018|Okolje
Despite slow improvements, air pollution continues to exceed European Union and World Health Organization limits and guidelines, according to updated data and information published by the European Environment Agency (EEA). Air pollution still poses a danger to human health and the environment.
Kakovost zraka v Indiji padla v najnižjo kategorijo
28.10.2018|Okolje
Kakovost zraka v Indiji je padla v najnižjo kategorijo, je sporočil vladni centralni odbor za nadzor nad onesnaževanjem. V Indiji so najbolj onesnažena mesta na svetu.
Rdeči alarm zaradi močnega vetra, dež do torka
28.10.2018|Okolje
Za zahodni del države je zaradi napovedanega močnega vetra razglašena rdeča stopnja ogroženosti.
Potopljena plovila bodo Jernejev kanal kazila le še do febuarja
27.10.2018|Okolje
Okoljsko ministrstvo bo v Jernejevem kanalu do konca januarja na lastne stroške odstranilo 25 potopljenih plovil, je ob obisku kanala napovedal minister Jure Leben.
Slovenija tretja na svetu po porabi nagrobnih sveč, ki so postale ekološka težava
27.10.2018|Okolje
V Sloveniji letno porabimo 16 milijonov nagrobnih sveč, kar je v povprečju osem sveč na prebivalca in nas umešča na tretje mesto na svetu.
S pravilnim kurjenjem v malih kurilnih napravah varujemo okolje in zdravje
26.10.2018|Okolje
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP), Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) so 26. oktobra 2018, ob pričetku kurilne sezone, predstavili vpliv ogrevanja na kakovost zraka v Sloveniji, pomen pravilnega kurjenja v malih kurilnih napravah in vpliv onesnaženega zraka na zdravje. Dr. Janja Turšič z ARSO je predstavila vire nastajanja delcev (individualna kurišča, industrija, promet), ki bistveno znižajo kakovost zraka v dolinah in …
Increase in EU greenhouse gas emissions hampers progress towards 2030 targets
26.10.2018|Okolje
Greenhouse gas emissions across the European Union rose slightly in 2017, mostly because of the transport sector. Preliminary estimates published today in the European Environment Agency’s (EEA) annual ‘trends and projections’ assessments show a 0.6% emissions increase in 2017 from 2016. This limited increase means that the EU is still expected to achieve its 2020 emissions reduction target, albeit by a narrower margin. However, national measures will need to be urgently stepped up to achieve the EU’s new reduction targets for 2030.
Vpis srednjih energetskih naprav v evidenco
26.10.2018|Okolje
Uredba o emisiji snovi v zrak iz srednjih kurilnih naprav, plinskih turbin in nepremičnih motorjev določa, da je potrebno v evidenco vpisati vse kurilne naprave, plinske turbine in nepremične motorje s toplotno močjo enako ali večjo od 1 MW, vendar manjšo kot 50 MW, če za te ni treba pridobiti okoljevarstvenega dovoljenja oziroma so že navedene v veljavnem okoljevarstvenem dovoljenju. Za vpis omenjenih naprav, ki ga izvede upravljavec, ni upravnega postopka. Prijava naprav je omogoča preko …
Prof. dr. Zdravko Petkovšek (1931 - 2018)
25.10.2018|Okolje
In memoriam Profesor dr. Zdravko Petkovšek je vzgojil desetine diplomantov meteorologije v Sloveniji. Bil je steber študija in raziskav v meteorologiji v drugi polovici 20. stoletja. V meteorologijo ga je pripeljala njegova navezanost na naravo. Verjetno pa ja bil glavni povod za njegovo posebno zanimanje za vreme in dogajanja v ozračju jadralno letalstvo. Kolegi meteorologi so mu hvaležni za vse, kar je naredil za razvoj meteorologije v Sloveniji.
EU reaches the Aichi target of protecting ten percent of Europe's seas
25.10.2018|Okolje
A total of 10.8 % of the surface of Europe’s seas was designated as marine protected areas by the end of 2016, according to a European Environment Agency (EEA) assessment, published today. This means the EU has reached the global Aichi target of protecting at least 10 % of coastal and marine areas by 2020. However, the EEA analysis also shows that the protected area networks are skewed towards coastal waters and do not sufficiently cover the deep sea.
Leben: Koncept ravnanja z embalažo in drugimi odpadki bomo postavili na novo
25.10.2018|Okolje
Vlada je sprejela uredbo o ravnanju z odpadno embalažo, ki javnim službam, ki zbirajo odpadno embalažo, omogoča, da odpadno embalažo, ki je niso prevzele družbe za ravnanje z odpadno embalažo, same . . .
Dobra postelja za psa pomeni enako kot dobra postelja za človeka
25.10.2018|Okolje
Pierangelo Brandolisio je italijanski arhitekt, oblikovanja luksuznih ležišč za pse in mačke pa se je lotil predvsem kot ljubitelj živali, pri čemer je upošteval značaj teh zelo različnih bitij.
Nakopičene odpadne embalaže na deponijah naj bi se rešili z državnim sofinanciranjem
24.10.2018|Okolje
Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo predlog spremembe uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo, s katero naj bi začasno rešili stanje pri nekaterih izvajalcih javne službe, . . .
Količinsko stanje podzemnih voda v Sloveniji
24.10.2018|Okolje
Poročilo o monitoringu v letu 2016 V letu 2016 je bilo v plitvih vodonosnikih 5,3 milijarde m3 obnovljivih, oz. 3,7 milijarde m3 razpoložljivih količin podzemne vode. To pomeni skoraj 2600 m3 obnovljive oz. 1800 m3 razpoložljive podzemne vode na prebivalca Slovenije. Skupne odvzete količine podzemne vode so bile 187 milijonov m3, kar predstavlja 3,5 % obnovljivih oz. 5 % razpoložljivih količin podzemne vode. Vsi preizkusi količinskega stanja podzemnih voda so bili ugodni in za podzemne vode na celotnem območju Slovenije v …
Orkan havajski otok povsem izbrisal z zemljevida
24.10.2018|Okolje
Močan orkan v vzhodnem Pacifiku je dobesedno odplaknil 4,4 hektara velik otok, ki je sestavljal del narodnega spomenika odročnih severozahodnih havajskih otokov.
Evropski parlament sprejel direktivo, ki vsebuje prepoved določenih plastičnih izdelkov
24.10.2018|Okolje
Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu potrdili direktivo, ki predvideva, da se z letom 2021 prepove prodaja nekaterih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, kot so plastični . . .
Izzivi na področju pridobivanja okoljevarstvenih soglasij in dovoljenj
24.10.2018|Okolje
Na Agenciji Republike Slovenije (ARSO) za okolje je 23. 10. 2018 potekalo srečanje z zastopniki podjetij, ki so predstavili svoje poglede na procese pridobivanja dovoljenj. Posveta so se udeležili minister za okolje in prostor Jure Leben, državna sekretarja Simon Zajc in Aleš Prijon, Generalni direktor ARSO mag. Joško Knez, mag. Suzana Rak Zavasnik, vodja Urada za upravne zadeve in predstavnikih več kot 50 podjetij.
Foto: Nasa posnela povsem pravokotno ledeno goro
23.10.2018|Okolje
Nasa je objavila osupljivo fotografijo ledene gore popolnoma pravokotne oblike, posneto v Weddellovem morju ob Antarktiki.
Avstrija: Prvič pri človeku našli mikroplastiko
23.10.2018|Okolje
Avstrijski znanstveniki so v vzorcih človeškega blata prvič odkrili mikroplastiko, so sporočili z univerze za medicino na Dunaju in avstrijskega okoljskega ministrstva.
Na jahto padlo drevo, ki ga je podrl bober
23.10.2018|Okolje
V Nemčiji se je zgodila nenavadna nesreča. Na jahto, ki je plula po reki Labi, je padlo drevo, krivec pa je – bober.