Novice
Oddaja del v državnih gozdovih
25.3.2016|Okolje
Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov je v imenu nove Družbe Slovenski državni gozdovi objavil javno naročilo za izbor usposobljenih ponudnikov za izvajanje sečnje in spravila lesa v gozdovih.
Lenarčičev polet okoli sveta se je začel v Sečovljah
25.3.2016|Okolje
Pilot in foto graf Matevž Lenarčič je s portoroškega letališča v Sečovljah poletel na pot okoli sveta, na kateri bo tudi meril koncentracije črnega ogljika v zraku.
Dolina Dragonje zadnje zatočišče ptic iz okoliških območij Istre
25.3.2016|Okolje
Reka Dragonja je mejna reka z Republiko Hrvaško, ki je kar nekako prezrta. A kar se tiče ptic, je fenomen v slovenskem ali celo v širšem merilu.
Dobra postelja - lesene postelje za pse in mačke
24.3.2016|Okolje
Žledolom, ki je pred dvema letoma prizadel Slovenijo, je spodbudil strastnega ljubitelja narave Mateja Baha, da je začel iz lesa izdelovati postelje in druge izdelke za pse in mačke.
Podpis dogovora med Agencijo RS za okolje in Slovenskim meteorološkim društvom
23.3.2016|Okolje
Ob Svetovnem dnevu meteorologije, 23. marcu, sta generalni direktor Agencije RS za okolje Joško Knez in predsednik Slovenskega meteorološkega društva Jožef Roškar podpisala Dogovor o sodelovanju. Dogovor dopolnjuje obstoječi sporazum iz leta 1999 in ga prilagaja današnjim potrebam po sodelovanju na področju meteorološke dejavnosti. S tem se utrjuje zelo dobro, več kot šestdesetletno sodelovanje državne meteorološke službe in strokovnega društva meteorologov pri izobraževanju, raziskovanju in …
Tako hladnih let, kot so bila v 60. In 70. letih, v našem podnebju ne bo več
23.3.2016|Okolje
" Če imamo danes poleti skrajnosti okrog 38 stopinj, lahko sredi stoletja pričakujemo temperature krepko čez 40 stopinj ," je ob svetovnem dnevu meteorologije razkrila vremenoslovka Mojca Dolinar.
Bolj vroče, suho in mokro - pripravimo se za prihodnost
23.3.2016|Okolje
Tema letošnjega Svetovnega dneva meteorologije je »«. Izpostavlja pomen v zadnjih desetletjih pridobljenega znanja o podnebnih spremembah in potrebo po prilagajanju na spremenjene podnebne razmere. Na Agenciji RS za okolje je potekala predstavitev podnebnih trendov in projekcij za Slovenijo, pričakovanih vplivov vse toplejšega, bolj suhega in bolj mokrega podnebja v prihodnosti. Predstavljen je bil izbor iz podnebnih in agrometeoroloških …
Bo pitna voda postala temeljna človekova pravica?
22.3.2016|Okolje
Ob svetovnem dnevu voda je evropski poslanec Igor Šoltes Evropski komisiji izročil poslanico, s katero jo poziva, naj pravico do čiste pitne vode vnese v dokumente EU-ja kot temeljno človekovo . . .
V letošnjo pomlad z dobrimi vodnimi zalogami
22.3.2016|Okolje
V začetku zime je kazalo na ponovno hidrološko sušo, podobno tisti med letoma 2011/2012, v drugi polovici zime pa so padavine poskrbele za izdatno namočenost in ugodne zaloge vode za pomlad. Stanje površinskih voda ob koncu zime je ugodno. Vodnatost rek in ojezerjenih kraških polj je srednja in se postopno zmanjšuje. Tla so dobro namočena. V visokogorju je dovolj snega, ki bo pomladi ob dnevnem taljenju povečeval pretoke rek v goratih povirjih in polnil podzemne vodonosnike. Vremenski …
V Kobilarni Lipica so se razveselili prvega žrebička letos
22.3.2016|Okolje
Teden dni pred premierno predstavo izbranih lipicancev so se v Kobilarni Lipica razveselili prvega letošnjega rojstva. Na svet je prišla žrebička Monteaura.
Zmeren potresni sunek v bližini Krškega
22.3.2016|Potresi
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so davi ob 3. 12 izmerili zmeren potresni sunek. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 65 km vzhodno od Ljubljane, v bližini Krškega.
Med zimsko rekreacijo se ne sme vznemirjati živali
21.3.2016|Okolje
Zimske športne aktivnosti v naravi, ki so v porastu, vplivajo na prostoživeče živali.
Bolj vroče, suho in mokro - pripravimo se za prihodnost
21.3.2016|Okolje
23. marec - Svetovni dan meteorologije Na Svetovni dan meteorologije, 23. marca, bo ob 10.00 na Agenciji RS za okolje, na Vojkovi c. 1b v Ljubljani, v veliki sejni sobi v 4. nadstropju, predstavitev podnebnih trendov in projekcij za Slovenijo; pričakovanih vplivov toplejšega, bolj suhega in bolj mokrega podnebja v prihodnosti.
Ekološko stanje rek v Sloveniji
21.3.2016|Okolje
Na Agencij RS za okolje je ob Svetovnem dnevu voda potekala predstavitev novosti na področju monitoringa kakovosti rek. Vodna direktiva je leta 2006 na novo določila način spremljanja in ocenjevanja rečnega ekološkega stanja. Doseganje dobrega ekološkega stanja ni omejeno na kemijsko kakovost vode, ampak so to razmere, kjer ekosistemi v vodnem okolju le malo odstopajo od razmer brez človekovega vpliva oz. brez motenj. Agencija RS za okolje (ARSO) je pripravila oceno ekološkega stanja rek …
Is Europe's freshwater use sustainable?
21.3.2016|Okolje
We need freshwater for human consumption and economic activities such as food production and industry, but does Europe manage this valuable resource in a sustainable way? An indicator assessment published by the European Environment Agency (EEA) on World Water Day takes a look at the use of freshwater resources across Europe.
Is Europe doing enough to ensure long-term health of forests?
21.3.2016|Okolje
Climate change, pollution and encroaching human development are posing an increased threat to the long-term stability and health of European forests, according to a new European Environment Agency (EEA) report released today. Forest ecosystems play a vital role for the environment and in combatting climate change. The report recommends that better sustainable management is needed to ensure this precious green resource is there for future generations.
Vsak polet je drugačen, nikoli se nič ne ponovi, tudi če letim tisočkrat po isti poti
21.3.2016|Okolje
Pilot in fotograf Matevž Lenarčič se pripravlja na nov polet okoli sveta z ultralahkim letalom, ob tem pa bo tudi meril onesnaženost zraka s črnim ogljikom.
Svet je za eno uro spet poniknil v temo
19.3.2016|Okolje
V okviru Ure za Zemljo so nocoj v več kot 100 državah sveta znova ugasnile luči.
Gensko spremenjeni organizmi postajajo vse pomembnejše politično vprašanje
19.3.2016|Okolje
Evropska javnost večinoma ne želi gensko spremenjenih organizmov na svojih krožnikih in najmanj, kar želimo, je, da so GSO v hrani označeni.
Predstavitev ekološkega stanja rek v Sloveniji
18.3.2016|Okolje
Na Agenciji RS za okolje bo v ponedeljek, 21. marca 2016, ob 10. uri potekala predstavitev ekološkega stanja rek v Sloveniji. Na podlagi rezultatov dosega v Sloveniji dobro ali boljše ekološko stanje 59 % rek. Največji vpliv na reke predstavljajo hidromorfološke obremenitve (pregrade, kanalizirane struge, ...). Obremenjenost s hranili in posebnimi onesnaževali se glede na prejšnje obdobje spremljanja stanja ne spreminja, še naprej pa se zmanjšuje obremenjenost z organskimi snovmi.