Novice
V prijetni in nagajivi družbi skobčevke
20.2.2017|Okolje
Med vsemi hišnimi ljubljenčki se lahko samo papige naučijo oponašati človeški govor. Prav to je za marsikoga spodbuda, da si omisli papigo za družbo.
Vandalizem zaradi napovedanega odstrela volkov in medvedov
20.2.2017|Okolje
Zaposleni na sežanski enoti Zavoda za gozdove so zjutraj ob prihodu na delo presenečeni obstali - pročelje je bilo popisano, po vratih in stopnicah pa je bila polita rdeča barva.
Vogršček v slabem stanju in onesnažen s fekalijami. Sanirali naj bi ga še letos.
20.2.2017|Okolje
Projekt sanacije Vogrščka se vleče že deset let. Zadrževalnik je medtem v vse slabšem stanju, kmetje pa - tudi zaradi onesnaženosti - vse manj namakajo.
Avstralci se kuhajo pri 47 stopinjah Celzija
19.2.2017|Okolje
V avstralskem Novem Južnem Walesu, najbolj poseljenem delu celine, se že deseti dan zapored spopadajo z rekordno vročimi temperaturami.
Kalifornijo zajelo eno najhujših neurij v zadnjih letih
18.2.2017|Okolje
Neurje, ki je zajelo jug Kalifornije, so meteorologi poimenovali kar "vremenska bomba". Po informacijah sta v ameriški zvezni državi z največ prebivalci umrli dve osebi.
V Alpah naj bi bilo do konca stoletja do 70 odstotkov manj snega
17.2.2017|Okolje
Nova podnebna študija, ki jo je objavil znanstveni spletni časnik The Cryosphere, kaže, da bodo smučarske sezone v Alpah vedno krajše.
Osvežen kazalec o odpadkih, ki vsebujejo azbest
17.2.2017|Okolje
Azbest postane nevaren, ko je dotrajan, se poškoduje ali se ga odstranjuje. Do leta 2003, ko smo v Sloveniji njegovo proizvodnjo prepovedali, je bil pogosto uporabljan v gradbeništvu in industriji. Poznamo več kot 3.000 različnih izdelkov, ki vsebujejo azbest. Najbolj je poznana t.i. »salonitka« - valovit azbestnocementni strešnik iz tovarne Salonit Anhovo. Azbest pa je prisoten tudi v ognjevarnih tkaninah, rezervoarjih za gorivo (kurilne peči), različnih ceveh (stare vodovodne napeljave), …
Po desetih letih bodo spet posejali slovensko sladkorno peso
17.2.2017|Okolje
Po desetih letih prepovedi bodo slovenski kmetje letos vnovič polja zasadili s sladkorno peso. Jeseni se namreč odpravljajo evropske kvote za sladkor.
Zrak letos bolj onesnažen tudi zaradi dolge zime
16.2.2017|Okolje
Tudi to zimo imamo v naši državi težave s čezmerno onesnaženostjo zraka in povišano koncentracijo nevarnih prašnih delcev PM10, ki močno ogrožajo naše zdravje.
Če smo v trenutku, ko se snežna plošča pretrga, na njej, to pomeni skoraj gotovo smrt
16.2.2017|Okolje
Agencija za okolje je izdala zmerno opozorilo pred snežnimi plazovi nad 1500 metri nadmorske višine. Posebej nevarna so strma pobočja in mesta z napihanim snegom.
Luksuzni letališki terminal za živali
14.2.2017|Okolje
Letališče JFK v New Yorku je ta teden odprlo prvi luksuzni terminal v Severni Ameriki, ki je namenjen zgolj živalim.
Kako se lahko zaščitimo pred poplavami
14.2.2017|Voda
Predstavitev preventivnih ukrepov za prebivalce porečja reke Sotle V četrtek, 16. februarja 2017, bo ob 17.uri v sejni sobi Kulturnega centra Rogaška Slatina (Celjska cesta 3a, 3250 Rogaška Slatina; 1. nadstropje) za prebivalce porečja Sotle potekala predstavitev: - hidroloških napovedi in opozoril, - samozaščite in vzajemnih ukrepov ob poplavah, - urejanja voda in - primerov, ki vplivajo na manjšo oz. večjo poplavno škodo. Na dogodku, ki poteka v sklopu projekta Frisco, bodo sodelovali predstavniki Agencije RS za okolje, Uprave RS za zaščito in reševanje in podjetja Hidrotehnik.
Nujna dela na odseku Slovenske Konjice - Dramlje
13.2.2017|Promet
V ponedeljek, 13.2. ob 20:00 uri je zaradi nujnih vzdrževalnih del (popravilo zlomljenega kanalizacijskega jaška) predvidena popolna zapora avtoceste A1, na odseku Slovenske Konjice - Dramlje.
Biologi zaznamujejo dan Charlesa Darwina, očeta evolucije in boja za preživetje
12.2.2017|Okolje
Praznovanju mednarodnega Darwinovega dneva, s katerim obeležujemo rojstni dan naravoslovca Charlesa Darwina, ki se je rodil 12. februarja 1809, so se letos pridružili tudi slovenski biologi.
Podnebne spremembe zaradi človeka 170-krat hitrejše
12.2.2017|Okolje
Z "antropoceno enačbo" so znanstveniki pokazali, da je vpliv naravnih procesov pri podnebnih spremembah v primerjavi s človeškim izredno majhen. Človek naj bi spremembe pospešil za 170-krat.
Se da z vodnimi črpalkami rešiti arktični led?
12.2.2017|Okolje
Znanstveniki z Univerze v Arizoni v ZDA so predlagali novo rešitev za arktični led, ki ga je zaradi podnebnih sprememb vse manj.
Neurja v Španiji povzročila dvig cen zelenjave v Evropi
11.2.2017|Okolje
Jugovzhod Španije so to zimo prizadela huda neurja in ga pobelila s snegom, kar je vidno oklestilo evropsko preskrbo s sadjem in zelenjavo. Cene naraščajo, kar opažajo tudi slovenski trgovci.
Na Novi Zelandiji je na obalo nasedlo še dodatnih 240 kitov
11.2.2017|Okolje
Potem ko je na polotoku Farewell Spit na Novi Zelandiji nasedlo več kot 400 kitov, izmed katerih jih je večina že poginila, je na obalo nasedlo še 240 kitov. Razlogi niso jasni.
Vrane v zimskem času prenočujejo v jatah tudi v središčih mest
10.2.2017|Okolje
Siva vrana je naša najpogostejša vrana, ki jo srečamo po vsej Sloveniji. Običajno se zadržuje na travnikih, poljih, v naseljih in tudi v mestih.
Kenijski predsednik sušo razglasil za nacionalno katastrofo
10.2.2017|Okolje
Kenijski predsednik Uhuru Kenyatta je sušo, ki je prizadela pol države, razglasil za nacionalno katastrofo.